Inteligentny transport

Usługa optymalizacji tras pojazdów jest skierowana dla firm, które wykorzystują w swojej działalności pojazdy do transportu towarów do lub od klientów czy dystrybutorów. Transport towarów jest jednym z większych kosztów zawartych w wyrobach gotowych. Rosnące ceny paliw płynnych wpływają na wzrost kosztów transportu towarów i tym samym powiększają cenę którą płaci konsument.

Ograniczenie kosztów dystrybucji jest ważnym celem pracowników zajmujących się logistyką. Oferta firmy InnovaGTech wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Firma specjalizuje się w analizach procesów biznesowych firm składających się na operacje transportu towarów do i od klientów. W wyniku analizy przedstawiamy usprawnienia w bieżących procesach biznesowych wykraczające poza standardową zmianę tras istniejących na optymalne.

Optymalizacja Tras Dystrybucji – Tradycyjne Podejście

Zwykle w firmach dystrybuujących towary trasy są ustalane przez doświadczonych pracowników działów transportu lub logistyki. Proces obejmuje ustalanie tras z wykorzystaniem np. map i flamastra lub pinezek (określających punkty dostaw). Często towarzyszy temu procesowi określanie stałych granic stref czy regionów.

Podzielenie problemu na mniejsze części (strefy geograficzne), ułatwia zadanie pracownikowi opracowującemu podział tras ale jednocześnie tym samym wpływa na ograniczenie możliwości osiągnięcia tras optymalnych. Przygotowywanie takiego podziału w tradycyjny sposób jest również niezwykle pracochłonne i wymaga sprawdzenia. Zwykle sieć dystrybucji ulega dynamicznym zmianom i aby nadążać z optymalnym podziałem, optymalizację należy przeprowadzać regularnie. Niestety z powodu dużej czasochłonności czynność te wykonuje się rzadko i dlatego trasy raz przygotowane z biegiem czasu są coraz mniej optymalne. Tu idealnie wpisuje się oprogramowanie optymalizujące wspierające działania logistyków.

 

Wraz ze wzrostem ilości danych wymienionych poniżej, wzrasta stopień komplikacji problemu przed którym stoi logistyk w codziennej pracy.

Duża ilość punktów dostarczenia towarów
Ograniczenia co do typu pojazdu (np. chłodnia)
Ograniczenia dostaw w specyficzne dni tygodnia
Różne godziny dostaw dla Klientów (okna czasowe)
Ograniczenia w zakresie ładowności pojazdów
Ograniczenia co do konkretnego kierowcy (np. posiadanie przepustek)

 

Optymalizacja Tras Dystrybucji – Nowoczesne Podejście

Temat, przed którym staje logistyk i wybór optymalnych tras spośród ogromnej ilości wariantów jest bardzo trudny. Fakt ten powoduje, że nawet specjalista logistyki przy występującym przepełnieniu informacyjnym nie jest w stanie dobrać tras optymalnych.
W takich przypadkach nieocenioną pomoc w rozwiązaniu tego problemu zapewnia odpowiedni algorytm oraz moc obliczeniowa najnowocześniejszych rozwiązań IT. Oprogramowanie firmy InnovaGTech zostało oparte na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych dla zapewnienia wsparcia firmom zajmującymi się dystrybucją towarów. Aplikacja optymalizująca zapewnia wsparcie nie tylko w zakresie obliczenia i przedstawienia optymalnych tras ale ułatwia codzienną pracę logistyka przy tworzeniu wielu scenariuszy trasowych.

Wsparcie Decyzji Strategicznych – Przykłady

Przykład: dostarczając towary do bardzo dużej ilości punktów trudno jest określić koszt obsługi tylko części punktów (np. sieć handlowa). Posiadając naszą aplikację optymalizującą zadanie to jest bardzo proste. Wyłączmy przy tworzeniu kolejnego scenariusza sieć punktów i obliczamy trasy dla pozostały punktów. Koszt dystrybucji dla tej sieci będzie różnicą kosztu dystrybucji do wszystkich punktów oraz kosztu dystybucji do wszystkich punktów z wyłączeniem tej sieci.

Innym ciekawym przykładem zastosowania rozwiązania firmy InovaGTech jest podejmowanie decyzji strategicznych związanych z rozwojem sieci dystrybucji i optymalizacją lokalizacji magazynów regionalnych. Możemy łatwo dokonać zmiany lokalizacji istniejącego magazynu lub wprowadzić drugi magazyn i przeliczyć koszty dostaw poprzez dokonanie reoptymalizacji. Ilustracja obok przedstawia scenariusz reoptymalizacji sieci dystrybucji po dodaniu drugiej lokalizacji magazynu.

Oszczedności

Rozwiązania Dopasowane do Potrzeb Klientów

Eksperci firmy współpracując z pracownikami organizacji klienta dokonują analizy istniejących procesów biznesowych związanych z transportem towarów do klientów. Rozumiemy, że każda firma jest inna, posiada unikalne procesy wypracowane w trakcie dłuższego czasu, dlatego nasze podejście gwarantuje indywidualną obsługę z uwzględnieniem specyfiki danej firmy. Nasi specjaliści posiadają doświadczenie zdobyte w trakcie pracy dla wielu klientów zarówno firm sektora SME jak i dużych korporacji z przychodami rzędu miliardów PLN.
Aby dokonać poprawnej optymalizacji należy pozyskać dane operacyjne dotyczące dystrybucji:

  • zestawienie obecnych tras
  • adresy klientów oraz magazynów towarów,
  • czasów wyjazdów i powrotów samochodów,
  • oczekiwane godziny dostawy lub odbioru (okna czasowe) towaru do klienta,
  • czas pobytu u klienta (czas dostawy),

Oprogramowanie i Kwalifikacje

Optymalizacja tras może zostać wykonana za pośrednictwem udostępnionego przez internet (SaaS) oprogramowania lub przez naszych specjalistów na przekazanych danych. W pierwszym modelu pracownicy organizacji Klienta logują się do udostępnionej aplikacji i wykonują analizy wariantowe sami. (Możliwe jest udzielenie wsparcia przez specjalistów InnovaGTech na etapie wprowadzania (migrowania) danych przez Klienta). Częściami składowymi aplikacji optymalizującego naszego autorstwa jest specjalistyczny algorytm, elektroniczne mapy drogowe oraz Geograficzny System Informacyjny. Algorytm został opracowany i jest ciągle rozwijany we współpracy z ekspertami logistyki, pracownikami wyższych uczelni posiadającymi wiedzę ekspercka dotyczącą najnowocześniejszych algorytmów optymalizujących. Wykorzystujemy dokładne mapy drogowe projektu UMPpcPL oraz OpenStreetMap, których zaleta jest fakt, że są one opracowywane i aktualizowane przez społeczność internetową w trybie on-line tzn. że każda zmiana w systemie organizacji ruch np. zamknięcie drogi jest nanoszone w bazie danych tego samego lub następnego dnia. Nasza aplikacja może współpracować również z komercyjnymi zestawami danych np. NAVTEQ, które jednak są aktualizowane zwykle 4 razy w roku i w tym aspekcie nie mogą konkurować z mapami elektronicznymi opartymi o wolne licencję.
Ważnym elementem prac rozwojowych są informacje otrzymywane od klientów, do których jest adresowana usługa optymalizacji tras. Wprowadzono szereg usprawnień do algorytmu których nie posiadają systemy konkurencyjne. Aplikacja została zbudowana z wykorzystaniem najnowocześniejszych modułów i systemów Open Source w połączeniu z rozwiązaniami własnymi.